CV po angielsku - o czym pamiętać

17 października 2017, 11:55, mk
Curriculum vitae jest wizytówką i może bardzo wiele powiedzieć o kandydacie. Ciekawie napisane CV może być przepustką do sukcesu. Jest to dokument, który w głównej mierze odpowiada za to, czy zostaniesz zaproszony do dalszego etapu rekrutacji?

Co w przypadku, kiedy składasz CV w języku angielskim? Na pewno, należy pamiętać o tym, że CV po angielsku różni się w wielu częściach od polskiego. Chodzi w tym wypadku zarówno o treść, jak i o wygląd ogólny. Pracownicy zajmujący się rekrutacją mówią o tym, że w CV po angielsku nadal spotyka się wiele błędów. Nie powinna być to rzecz tak częsta, jeśli weźmie się pod uwagę dostępność porad na temat pisania dokumentów rekrutacyjnych, na przykład w Internecie.

Poniżej kilka porad na temat tego, o czym warto pamiętać pisząc CV po angielsku
 

  1. Po pierwsze poprawność językowa. Jeśli nie jesteś pewien jakiegoś wyrażenia, to sprawdź jego znaczenie, zanim umieścisz je w swoim CV. Powszechnie znane w Polsce firmy, mogą być zupełnie nieznane zagranicznym pracodawcom. Dlatego warto przy nazwie firmy dodać 2-3 słowa wyjaśnienia, czym się zajmują. W przypadku braku pewności, że Twoja znajomość języka angielskiego jest wystarczająca, warto poprosić o pomoc kogoś bardziej biegłego w tym zakresie.

  2. Czytelność dokumentu. Żaden rekrutujący nie chce mieć do czynienia z dokumentem nieczytelnym i to niezależnie od tego, w jakim języku został on stworzony. Twoje CV powinno być przejrzyste i zachęcające swoją formą do tego, aby po nie sięgnąć. Dokument nie powinien być zbyt obszerny. Obowiązuje zasada, że CV po angielsku powinno być krótsze od swojego polskiego odpowiednika. Nie powinny się w nim znajdować informacje, które nie mają żadnego związku z tym, na jakie stanowisko aplikujesz. Poszukaj sprawdzonych wzorów CV po angielsku i przyjrzyj się, jak powinno wyglądać prawidłowo napisane CV. Wszystkie składniki tworzące całość dokumentu powinny być prawidłowo przetłumaczone. Bardzo łatwo jest popełnić błąd w pisowni, jeśli języka angielskiego nie stosuje się na co dzień.

  3. Edukacja i doświadczenie to kluczowe elementy każdego Curriculum vitae. Pamiętaj o tym, aby opisywać tylko te umiejętności, które mają bezpośredni związek z tym, o jaką pracę się ubiegasz. Podobnie jak w CV po polsku, także i w tym po angielsku warto jest zastosować słowa kluczowe, rzucające się w oczy i mające związek z branżą, w jakiej chcesz pracować.

  4. Czego nie umieszcza się w CV po angielsku? Otóż nie ma tam takich danych jak płeć, wiek, oraz stan cywilny, miejsce urodzenia. Umieszczenie tych danych w angielskim CV jest traktowane jako poważny błąd. Do odczytywania dokumentów rekruterzy czasami stosują specjalne oprogramowanie. Nie odczytuje ono polskich znaków, dlatego w swoim imieniu i nazwisku staraj się ich nie używać. Nie szukaj odpowiedników Twojego imienia po angielsku. W CV w wersji angielskiej nie umieszcza się zdjęcia. W CV po angielsku do zagranicznego pracodawcy nie umieszcza się również klauzuli o ochronie danych osobowych. Jeśli natomiast dokument będzie składany w wersji angielskiej do polskiego pracodawcy, można w nim umieścić tłumaczenie takiej klauzuli. W CV po angielsku nie umieszcza się dat zapisanych przy pomocy cyfr rzymskich. Jeśli nazwę miesiąca chcesz napisać słownie, to pamiętaj, że po angielsku jest ona zawsze pisana wielką literą. Standard zapisu daty w Wielkiej Brytanii jest natomiast dokładnie taki jak w naszym kraju. W Stanach Zjednoczonych na pierwszym miejscu umieszcza się miesiąc, potem dzień, a na końcu rok. Warto pamiętać o tej różnicy w zapisywaniu formatu daty.

  5. W angielskim CV koniecznie umieść podsumowanie zawodowe. Jest to niezwykle istotny element. Wynika z niego to, kim jesteś i jakie cele chcesz osiągnąć. Umiejętności napisania krótkiego przyciągającego wzrok podsumowania zawodowego można się nauczyć. Przyda się ona na pewno podczas każdej rekrutacji. Świadczy o tym, że potrafisz zwięźle formułować swoje myśli, oraz masz określone cele zawodowe, do których dążysz.

  6. Kolejność umieszczania informacji o ukończonych szkołach i okresach zatrudnienia powinna być zachowana od najnowszych do najstarszych. W niektórych przypadkach warto dodać nazwę specjalizacji lub temat pracy dyplomowej, jeśli informacje te są ściśle powiązane z tym, na jakie stanowisko aplikujesz.

  7. Referencje (przykłady po angielsku) to bardzo ważna część składowa CV po angielsku. Umieszczenie informacji o tym, że ma się referencje sprawia, że dokument nabiera znamion bardziej profesjonalnego. W Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii referencje mają bardzo duże znaczenie.

  8. Pisząc życiorys zawodowy po angielsku, nie umieszczaj na samej jego górze nagłówka CV, bądź Curriculum vitae. Ogranicz się do tego, aby wyeksponować stanowisko, na które aplikujesz i swoje imię i nazwisko.

Proces rekrutacji podzielony jest na kilka etapów

Czasami zdarza się, że już na pierwszym etapie osoba, która bardzo dobrze zna języki, odpada w trakcie weryfikacji CV. Dlaczego tak się dzieje? Otóż umiejętności, doświadczenie i dobra znajomość języków nie wystarczy, jeśli nie będziesz umiał o tym przekonać nowego pracodawcy. Życiorys zawodowy powinien być dostosowany do potrzeb pracodawcy. Tylko wtedy jest szansa na to, że Twoje Curriculum vitae zostanie zauważone. W zasadzie tworzenie każdego CV powinno zacząć się od przejrzenia oczekiwań pracodawcy. Samodzielne przygotowanie CV po angielsku nie będzie zadaniem łatwym, ale nie jest to rzecz niemożliwa. Jeśli za pisanie życiorysu zawodowego po angielsku zabierasz się po raz pierwszy, to dobrze jest podeprzeć się gotowymi wzorami i przykładami CV. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, jak powinno wyglądać prawidłowo napisane CV.


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!