Nowy sprzęt za 250 tysięcy euro

7 września 2017, 21:58, red
fot. Anna Kluwak
Obraz z Gorzowa powędruje w świat. Dzięki nowoczesnym technologiom i współpracy z niemieckimi lekarzami, już niebawem na oddziale ginekologiczno-położniczym pojawi się nowoczesny sprzęt dzięki któremu będą możliwe konsultacje i badania na odległość.

Zarząd gorzowskiego szpitala chce aby sale operacyjne wyposażyć w wielofunkcyjny stół operacyjny, oświetlenie LED wraz z kamerą do przekazywania i rejestracji obrazu operacji, 12 specjalistycznych łóżek pooperacyjnych oraz urządzenia do wykonywania laparoskopii i histeroskopii, a także wideokolposkop, aparat USG z opcją Color Doppler 3D/4D, narzędzia do operacji specjalistycznych oraz siatki pp do uroginekologii i rekonstrukcji dna miednicy.

Wszystko to dzięki umowie, jaką Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie podpisał z lecznicą Markisch – Oderland w Strausbergu. Projekt realizowany przez dwa szpitale dotyczy szkoleń, wymiany doświadczeń i zakupu sprzętu w zakresie ginekologii i położnictwa, tak, by pacjentki miały gwarancję bezpieczeństwa, a opieka medyczna była na porównywalnym poziomie (niezależnie od szpitala, do którego trafią). Wartość dofinansowania jakie przyznał obu placówkom Komitet Monitorujący to ponad milion euro. Do Gorzowa trafi połowa tej kwoty.

W trakcie realizacji projektu, który ma się zakończyć wraz z końcem grudnia 2018 r. szpitale, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i urządzeń, w tym także usługi live stream czyli bezpośredniego przekazywania obrazu z sali badań czy operacyjnej w dowolne miejsce na świecie, będą rozwijały i wykorzystywały możliwości badań na odległość.

W ramach projektu zaplanowane też zostały spotkania kadry lekarskiej, koordynatorów medycznych, kadry zarządzającej i administracyjnej, kadry pielęgniarskiej, kierowników projektu oraz konferencje naukowe po obu stronach granicy. Lekarze z Polski i Niemiec mają wspólnie przeprowadzić ponad 100 zabiegów operacyjnych.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!