Sensory zbadają jakość powietrza

17 sierpnia 2017, 13:23, red
W Gorzowie będzie siedem nowych czujników zanieczyszczeń. Lubuski Alarm Smogowy szuka chętnych, którzy zainstalują u siebie sensor. Potrzebne jest stałe źródło prądu i sieć WiFi.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online. - Na całe lubuskie na chwilę obecną przypada 5 stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jako Lubuski Alarm Smogowy wraz z firmą Airly chcielibyśmy tę sieć poszerzyć i zagęścić – opowiada Remigiusz Krajniak, Przewodniczący Lubuskiego Alarmu Smogowego.

W Gorzowie ma być docelowo zainstalowanych siedem nowych sensorów powietrza. Obecnie w naszym mieście działa jeden czujnik, zlokalizowany przy ulicy Kosynierów Gdyńskich. Na podstawie danych uzyskiwanych z WIOŚ wiemy, jakim powietrzem oddychamy. Nowe czujniki mają być rozmieszczone w różnych częściach miasta. Wyniki dostępne będą online, na specjalnie stworzonej stronie internetowej.

Pierwszym krokiem do walki ze smogiem jest identyfikacja źródeł problemu i zwiększenie świadomości wśród mieszkańców i władz. Bardzo ważne jest, aby sensory tworzyły sieć – tylko wtedy można kontrolować faktyczny stan powietrza w różnych częściach miasta. Na platformie online Airly możliwy jest podgląd stanu powietrza dla każdej lokalizacji, w której umieszczony jest sensor. Aplikacja prezentuje dane na żywo, a więc informacja na temat powietrza w konkretnym punkcie miasta jest łatwo dostępna.


Firma Airly zaproponowała użyczenie 22 sensorów. Siedem będzie w Gorzowie, 5 w Zielonej Górze, 4 w Żarach i po trzy w Sulęcinie oraz Wschowie. Lubuski Alarm Smogowy szuka miejsc montażu czujników w wymienionych miastach. Wymagania: wysokość do 8 metrów nad poziomem gruntu, dostęp do WiFi i zasilania. Roczny pobór prądu ok. 200mA przy napięciu 5V.

W Gorzowie koordynacją działań zajmuje się radny Grzegorz Musiałowicz ze Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Zawarcia, Ludzie Dla Miasta. Bezpośredni telefon do radnego: 603 289 599


Podziel się

Komentarze


Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x