Schron atrakcją Gorzowa

9 sierpnia 2017, 09:37, ak
fot. Anna Kluwak
Prace na Placu Nieznanego Żołnierza cały czas trwają. W międzyczasie władze miasta chcą przygotować odnaleziony podczas wykopów schron do celów turystycznych.

W czerwcu rozpoczęła się przebudowa Placu Nieznanego Żołnierza, czyli popularnego „Kwadratu” w Śródmieściu Gorzowa. Odnowiony plac ma być miejscem przeznaczonym na plenerowe wydarzenia kulturalne, z fontanną w centralnej części oraz z placem zabaw dostosowanym dla dzieci w różnym wieku.

Natomiast na początku lipca, podczas prowadzonych wykopów, robotnicy natknęli na schron z czasów II wojny światowej. - To bardzo ciekawa konstrukcja, która jest w dobrym stanie. Chciałbym, aby ten obiekt został w przyszłości udostępniony mieszkańcom do zwiedzania. Będziemy musieli jeszcze wykonać niezbędne ekspertyzy – mówił na początku lipca Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Zgodnie z zapowiedziami, miasto szykuje się do udostępnienia schronu dla mieszkańców i turystów. Cały obiekt ma około 50 metrów powierzchni, natomiast same korytarze są wysokie na 2 metry i szerokie na niespełna 1,5 metra

Obecnie został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na przystosowanie dla zwiedzających schronu poniemieckiego znajdującego się na „Kwadracie”. Magistrat na zgłoszenia czeka do 18 sierpnia.

Firma, która wygra przetarg będzie miała 1,5 miesiąca na przygotowanie dokumentacji projektowej. Schron powinien zostać udostępniony dla zwiedzających od przyszłego roku, natomiast same prace na „Kwadracie” powinny zakończyć się przed 10 listopada 2017 roku.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!