Węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia

8 sierpnia 2017, 12:20, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Centrum przesiadkowe powstanie przy dworcu PKP w Gorzowie. Magistrat szuka obecnie firmy, która zajmie się przygotowaniem koncepcji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Wiele polskich miast ma centrum przesiadkowe, które pełni funkcję integracyjną obiektów transportu publicznego, zapewniając przy tym sprawną i bezpieczną obsługę pasażerów. Taki obiekt ma powstać do końca 2020 roku również w Gorzowie.

O potrzebie budowy miejsca, gdzie podróżni będą mogli przesiąść się na wszystkie środki komunikacji mówiło się od lat. W końcu te plany stały się realne, bo w budowę węzła przesiadkowego – oprócz miasta, włączyło się również PKP S.A.

Władze Gorzowa ogłosiły właśnie przetarg na opracowanie koncepcji architektoniczo-budowlanej obejmującej budowę węzła przesiadkowego i modernizację dworca PKP w Gorzowie na potrzeby przygotowania dokumentacji projektowej.

Koncepcja ma zostać wykonana zgodnie z wytycznymi miasta i PKP S.A. i składa się z dwóch części. Ta miejska obejmuje elementy zadaszenia i część przesiadkową dworca autobusowego, plac przed dworcem i ul. Dworcową. Natomiast część kolejowa obejmuje dworzec będący własnością PKP S.A. wraz z terenem przyległym. Firma, która wygra przetarg będzie miała miesiąc na przekazanie wstępnej koncepcji. Natomiast na dostarczenie docelowego projektu – dwa tygodnie od zaakceptowania przez zamawiającego wstępnej koncepcji. Miasto czeka na zgłoszenie firm do 14 sierpnia.

Jakie będzie gorzowskie centrum przesiadkowe? Ma być przede wszystkim przyjazne dla mieszkańców i podróżnych. W jednym miejscu będziemy mogli przesiąść się do tramwaju, szynobusu, pociągu Intercity, autobusów MZK i lokalnych przewoźników oraz taksówek.

W centrum przesiadkowym pojawi się również punkt informacji pasażerskiej, kasy biletowe - w których będzie można kupić bilety wszystkich przewoźników. poczekalnię dla pasażerów - zapewniającą miejsca siedzące, wyposażoną w WiFi, gniazdka elektryczne, kącik dla dzieci i szafki do przechowywania bagażu. A także biletomaty, panele i tablice informacyjne o przyjazdach i odjazdach wszystkich przewoźników.

Gorzowski węzeł przesiadkowy ma powstać bezpośrednio przy dworcu PKP. Jeżeli miasto uzyska dofinansowanie to prace ruszą w 2018 roku i potrwają do końca 2020 roku. Równocześnie miasto zajmie się przebudową ul. Dworcowej. Tutaj inwestycja rozpocznie się w maju przyszłego roku i potrwa do końca 2018. Prace obejmą przebudowę drogi oraz modernizację torowiska. Dzięki czemu pod dworzec dojedziemy nowoczesnym, niskopodłogowym tramwajem.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!