Deptak na Sikorskiego coraz bliżej

16 maja 2017, 10:35, Anna Warchoł
fot. Marcin Kluwak
Gorzowski magistrat ogłosił właśnie przetarg na przebudowę ul. Sikorskiego. To oznacza, że do końca wakacji powinny ruszyć prace w samym centrum Gorzowa. Inwestycja obejmie 1,5-kilometrowy odcinek drogi i da się we znaki kierowcom.

Z lekkim poślizgiem, ale został ogłoszony. Chodzi o przetarg na budowę deptaka i przebudowy torowiska przy ul. Sikorskiego i Warszawskiej. Władze Gorzowa szukają firmy, która zajmie się wielomilionową inwestycją w centrum miasta – jednym z najważniejszych projektów, który pomimo różnych głosów mieszkańców jest realizowany.

Na zgłoszenia magistrat czeka do środy 21 czerwca. Istotnym zastrzeżeniem w przetargu są wymagania co do wykonawcy – aby złożyć ofertę, trzeba wnieść wkład w wysokości 1,5 mln zł czy też być w bardzo dobrej kondycji finansowej i posiadać środki lub zdolność kredytową naco najmniej 4 mln zł. To wszystko ma zabezpieczyć miasto przed startowaniem do przetargu tzw. firmy „krzak”, która mogłaby zawalić całą inwestycję.

Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty w lipcu. W ciągu dwóch tygodniu miasto powinno również podpisać umowę na realizację inwestycji, tak aby firma mogła rozpocząć prace już na początku sierpnia. A roboty będzie sporo.

W ramach inwestycji zostanie przebudowany układ drogowy oraz torowiska w ul. Warszawskiej na odcinku od Cichońskiego do Herbeta, droga oraz torowisko w ul. Sikorskiego na odcinku od ul. Herberta do ul. Chrobrego, przebudowy doczeka się również skrzyżowanie ul. Chrobrego z ul. Sikorskiego, a także droga i torowisko w ul. Sikorskiego od ul. Chrobrego do pierwszej zwrotnicy za ul. Dworcową oraz torowisko od ul. Sikorskiego 54 do zwrotnicy za ul. Jancarza. Zostanie wybudowane także rondo na skrzyżowaniu Sikorskiego, Konstytucji 3 Maja i Orląt Lwowskich. Prace będą obejmowały również przebudowę zatoki autobusowej na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Chrobrego, wykonanie zatok postojowych, budowę peronów tramwajowych, w tym jeden typu wiedeńskiego, przebudowę zjazdów, przebudowę chodników, budowę drogi rowerowej oraz pasów rowerowych, przebudowę sieci trakcyjnej, przebudowę sygnalizacji świetlnej, przebudowę kanalizacji deszczowej oraz budowę oraz przebudowę oświetlenia.

Najważniejszą oczywiście zmianą ma być całkowite wyłącznie z ruchu kołowego odcinka ul. Sikorskiego od ul. Pionierów do ul. Chrobrego. Zniknąć mają przystanki przy katedrze – i to z obu stron ulicy Sikorskiego. Na ich miejscu ma pojawić się tzw. przestrzeń odpoczynku. Przystanek będzie przesunięty nieco dalej w kierunku Warszawskiej – dokładnie pomiędzy fontanną a ulicą Pionierów. Będzie to „przystanek wiedeński”, czyli chodnik będzie podwyższony w tym miejscu o 5%.

Prace powinny zakończyć się do 30 listopada 2018 roku.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!